Szkoła Podstawowa nr 168
im. Czesława Niemena
w Warszawie

Szkoła Podstawowa nr 168
im. Czesława Niemena
w Warszawie

Szkoła Podstawowa nr 168
im. Czesława Niemena
w Warszawie

Szkoła Podstawowa nr 168
im. Czesława Niemena
w Warszawie

Szkoła Podstawowa nr 168
im. Czesława Niemena
w Warszawie

Szkoła Podstawowa nr 168
im. Czesława Niemena
w Warszawie


Dyskusyjne Koło Filmowe w naszym gimnazjum działa od roku szkolnego 2009/2010. Zajęcia prowadzi pani Danuta Krzypkowska ( filologia polska, filmoznawstwo).

Jeśli chcesz poznać historię kina…. Jeśli interesuje Cię film jako sztuka (X muza wg Karola Irzykowskiego)… Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś o specyficznym języku filmu…. To właśnie do Ciebie skierowane są spotkania naszego szkolnego DKF-u. Poznaliśmy najstarsze filmy z historii kina (również z epoki kina niemego), dorobek wielkich reżyserów i kreacje świetnych aktorów.

Na zajęciach, które trwają od 3 do 3,5 godziny, dowiadujemy się, na czym polega różnica między kinem gatunkowy i artystycznym. W cyklach dotyczących gatunków filmowych poznajemy westerny, czarne kryminały, filmy sensacyjne i musicale. Możecie zetknąć się z twórczością takich reżyserów jak A. Hitchcock, Ch. Chaplin, A. Kurosawa, M. Forman, R. Polański, K. Kieślowski, J. J. Kolski…

Filmy, których nie zobaczycie w telewizji a tym bardziej w kinach poprzedzone są słowem wstępnym, a po seansie możecie porozmawiać o obejrzanym dziele.

Jak myślisz, kino odzwierciedla rzeczywistość czy też jest czystą kreacją ukazywanych światów? Czy film dokumentalny może mieć w sobie element kreacji? Co to znaczy montaż i jaka jest jego rola w budowaniu akcji, przekazie emocji?

Na te i inne pytania próbujemy odpowiedzieć podczas naszych spotkań. Uczestnicy zajęć mają możliwość wpływu na dobór repertuaru. Raz lub dwa razy w roku organizujemy noce filmowe, które są nie tylko maratonem filmowym, ale też okazją do spotkania uczniów wszystkich klas gimnazjum , wymieniania uwag na temat filmów i życia szkoły , skosztowania smacznych potraw…

Jeszcze się zastanawiasz? Przyjdź na nasze spotkanie i spróbuj, czy to będzie dobry czas dla Ciebie!!

CZYM JEST DKF?

Jest to bardzo trudne pytanie. Nie da się opisać tych zajęć w kilku zdaniach. Gdybym jednak miała scharakteryzować to koło trzema określeniami, byłyby to na pewno: poszerzające horyzonty, inspirujące i po prostu fajne w najszerszym tego słowa znaczeniu. Podczas zajęć oglądamy filmy, po które w domu prawdopodobnie nikt z nas by nie sięgnął. W sobotnie wieczory często wolimy obejrzeć coś, co, rozwinąwszy się na DKFie, śmiało mogę nazwać niegodnym miana filmu. Dyskusyjny klub filmowy to miejsce dla każdego inteligentnego człowieka, któremu przyświeca idea harmonijnego samokształcenia. Warto zostać jego członkiem i zasmakować prawdziwej kultury.
Aleksandra Janowska – absolwentka 3C

TEMATYKA SPOTKAŃ

Na spotkaniach Dyskusyjnego Koła Filmowego poznajemy dzieła filmowe w cyklach, pozwalających zobaczyć każdy obraz na tle – historii kina, twórczości danego reżysera, poruszanych tematów przez różnych twórców i w różnych czasach czy kreacji tego samego aktora. To pomaga nie tylko polubić, ale i zrozumieć X muzę.

Oto niektóre z poznawanych przez uczniów dzieł sztuki filmowej ( powracają, gdy następuje zmiana uczestników zajęć).

Początki kina
„Podróż na księżyc” G. Melies „Nietolerancja” D. W. Griffith

Kino gatunkowe w historii filmu i nawiązania współczesne
Czarny kryminał amerykański: „Sokół maltański”- współczesny „Chinatown”
Western: „Rio Bravo”, „W samo południe”- współczesny antywestern „Bez przebaczenia”, zabawa konwencją w „Butch Cassidy i Sundance Kid”
Komedia: „Pół żartem, pół serio” - współczesna „Żądło”
Musical: „New York, New York”, „Skrzypek na dachu” - misical, który może pokazać wszystko - ”Kabaret”

Wielcy artyści kina
A . Hitchcock „Lokator” ( film niemy), „Starsza pani znika”, „Nieznajomi z pociągu”, „Zawrót głowy”, „ Psychoza”, „Ptaki”
Ch. Chaplin „ Brzdąc”, „Dyktator”
R. Polański „Nóż w wodzie”, „ Matnia”
K. Kieślowski „Przypadek”, Trzy kolory: „Niebieski”, „Biały”, „Czerwony”
J. J. Kolski „Historia kina w Popielawach”, „Jasminum”, „Wenecja”

Polska Szkoła Filmowa
„Popiół i diament”, „Eroica”, „Pociąg”

Czeska Szkoła Filmowa
„Miłość blondynki”, „Pali się, moja panno”, „Pociągi pod specjalnym nadzorem”

Kino japońskie
Akira Kurosawa „Rashomon”, „Sobowtór”, „Siedmiu samurajów”

Wielcy twórcy sztuki i ich wizerunki filmowe
„Amadeusz”, „Kopia mistrza”

Malarstwo inspiracją kina
„Brzezina”, „Dziewczyna z perłą”
Historia w kinie i człowiek wplątany w dzieje
„Człowiek z marmuru”, „Ostatni cesarz”, „ Misja”, „Życie na podsłuchu”

Wielcy aktorzy ekranu
„Casablanca” (H. Bogart), „Śniadanie u Tiffany’ego” (A. Hepburn), „Serpico” (A. Pacino), „Absolwent” (D. Hoffman)

Ważne filmy ze względu na nowatorstwo techniczne, pomysły inscenizacyjne
„Obywatel Kane” ( głębia ostrości i jej rola w kinie), „12 gniewnych ludzi” ( akcja w jednym pomieszczeniu)


WSPOMNIENIE

Gimnazjum. Myśląc o moim gimnazjum, na nowo, niczym pocztówki z wakacji, staram się odczytać zachowane wspomnienia. Wpadam w rozmarzenie, jest mi dobrze, przyjemnie, przytulnie… (...) Dojrzałość. Dojrzałość trzeba odkrywać. My odkrywaliśmy ją poprzez lekturę, częste wizyty w teatrze czy prowadzone przez wychowawczynię mojej klasy spotkania Dyskusyjnego Koła Filmowego. W skrócie DKF. Przepadałam za nocami filmowymi! Opatuleni w ciepłe kocyki, obłożeni poduszeczkami oglądaliśmy największe światowe klasyki. W przerwach na jedzonko, pałaszując smakołyki, dzieliliśmy się wrażeniami i... szarlotką. Nigdy nie zapomnę smaku domowej szarlotki przywiezionej do szkoły w środku nocy przez rodziców kolegi. Po takiej dawce pyszności okraszonych śmiechem i żartem, wracaliśmy do naszych kinowych pieleszy. A gdy nad ranem mrużyły się oczka, zawsze było na kim oprzeć głowę, by wypoczął umysł.
Julia Woźniak - absolwentka 3B


NASZE CERTYFIKATY


                   

 

Certyfikat Prezydenta m.st. Warszawy "Wars i Sawa" przyznawany szkołom wspierających uzdolnionych

Certyfikat "Szkoły z Klasą"

Certyfikat "Szkoły z Prawami Dziecka"

Certyfikat "Szkoły z Pomysłem" Copyright © 2014. All Rights Reserved.