Spotkanie z historykiem - prof. Józefem Szaniawskim

W poniedziałek 7 listopada 2011 odbyło się w bibliotece szkolnej spotkanie uczniów klas gimnazjalnych z historykiem, wykładowcą uniwersyteckim i znanym publicystą, profesorem Józefem Szaniawskim.

Tematem wykładu i dyskusji było znaczenie Święta Niepodległości we współczesnej Polsce z położeniem szczególnego nacisku na rolę i działalność Marszałka Józefa Piłsudskiego. Profesor wygłosił mini wykład o upadku Państwa Polskiego po rozbiorach oraz o wybiciu się na niepodległość po I wojnie światowej, postaci Józefa Piłsudskiego, jego wielkości, bezinteresownej miłości do Ojczyzny oraz wybitej roli w zwycięstwie nad bolszewikami i tworzeniu niepodległej Polski. Po wykładzie młodzież zadawała pytanie, głownie dotyczące Józefa Piłsudskiego – jako człowieka, wodza naczelnego i komendanta. Profesor ciekawie i obszernie odpowiadał na każde pytania.

W drugiej część spotkania odbyła się projekcja archiwalnego filmu o pogrzebie Marszałka Piłsudskiego wyświetlonego z zabytkowego projektora.Przeczytaj również sprawozdanie ucznia naszego gimnazjum:

W poniedziałek 7 listopada 2011 r. w naszej szkole miało miejsce niezwykłe spotkanie zorganizowane z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. Wybrani przedstawiciele róznych klas naszego gimnazjum mieli okazję posłuchać wykładu i porozmawiać z wykładowcą Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego, prof. Józefem Szaniawskim. Jest on wybitnym sowietologiem i wielkim znawcą biografii Józefa Piłsudskiego.

Profesor zaczął spotkanie od podkreślenia, że jesteśmy pierwszym "normalnym" pokoleniem. Pokoleniem, które nie zaznało wojny, komunizmu ani gwałtownych przemian. Zaznaczył także, iż w nas leży odpowiedzialność za Ojczyznę. Następnie profesor zaczął opowieść o ciężkim losie Marszałka Piłsudskiego, który – już będąc w naszym wieku - zdał sobie sprawę, że "Są w życiu rzeczy ważniejsze niż samo życie". Miał na myśli Polskę, która w tamtym okresie istniała jedynie w sercach naszych rodaków.

Po tej niezwykle ciekawej historii przyszedł czas na pytania. Spytaliśmy Pana Profesora m.in. o to, jakie były słabości Marszałka oraz jakim człowiekiem był Piłsudski. Mając w pamięci słowa profesora, obejrzeliśmy film z pogrzebu Józefa Piłsudskiego, gdzie widać było, jak bardzo naród kochał swojego przywódcę.

Po zakończeniu projekcji i pożegnaniu profesora J. Szaniawskiego wśród uczniów rozgorzała dyskusja. Okazało się, że odczuwamy swego rodzaju melancholię za taką jednością Państwa Polskiego, o jakiej opowiadał nam uczony. Mam szczerą nadzieję, iż takie spotkania organizowane będą częściej, ponieważ pozwalają nam one odczuć dumę z tego, że jesteśmy Polakami, a także lepiej poznać naszych narodowych bohaterów.

Maciej Zalewski III A

ZAPRASZAMY DO GALERII FOTOGRAFII
Kliknij na wybrane zdjęcie, aby obejrzeć więcej...

           
www.zs84.pl